Νορντχάουζεν
Μουσείο Tabakspeicher
Το κτίριο του σημερινού μουσείου χτίστηκε τον 18ο αιώνα και χρησίμευσε ως καπναποθήκη τον 19ο και 20ο αιώνα. Μαζί με τον παρακείμενο αχυρώνα που χτίστηκε το 2000, η σιταποθήκη χρησιμοποιείται τώρα ως μουσείο. Και τα δύο κτίρια με μισό ξύλο παρουσιάζουν εκθέσεις για τη βιοτεχνία, το εμπόριο, τη βιομηχανία και την αρχαιολογία σε πάνω από 1.000 m². Όλα τα μέρη της έκθεσης είναι επίσης ενδιαφέροντα για παιδιά και νέους, ενώ υπάρχουν και μουσειακές εκπαιδευτικές προσφορές. Το "Museum at Night" είναι ένα άλλο αξιοθέατο. Σε ειδικούς χώρους εμπειρίας, οι επισκέπτες παρουσιάζονται με τεχνολογίες τηλεπικοινωνιών από διαφορετικούς αιώνες, για παράδειγμα. Στην αίθουσα κινηματογράφου, μπορείτε να θαυμάσετε παλιό εξοπλισμό προβολής. Τα παιδιά μπορούν, για παράδειγμα, να βιώσουν ένα μουσειακό συλλαλητήριο.